sobota, 4 lutego 2017

Jelenia Góra i okolice

Jelenia Góra to 80-tysięczne miasto na południu Polski. Jako, że leży w samym sercu Kotliny Jeleniogórskiej i jest największym miastem tego regionu określana jest często mianem "stolicy Karkonoszy". Otoczona jest ze wszystkich stron górami: od południa Karkonoszami, od zachodu Górami Izerskimi, od północy Górami Kaczawskimi, a od wschodu Rudawami Janowickimi. Bliskość gór i malownicze krajobrazy sprawiają, że jest to świetne miejsce na odpoczynek oraz popularny region do uprawiania rożnych górskich aktywności, takich jak: wspinaczka, turystyka piesza, kolarstwo górskie i szosowe, a także cała gama sportów zimowych, np. narciarstwo zjazdowe, albo biegowe.Administracyjna przynależność

Jelenia góra jest częścią województwa dolnośląskiego. Funkcjonuje ona również jako miasto na prawach powiatu, ale jest także siedzibą powiatu jeleniogórskiego skupiającego okoliczne gminy.

Herbem Jeleniej Góry jest jeleń stojący na wzgórzu, trzymający w pysku gałązkę dębu.

Herb Jeleniej Góry

 Założenie grodu

Legenda głosi, że Jelenia Góra powstała już na początku XII wieku, kiedy to Bolesław Krzywousty na pamiątkę udanego polowania w okolicy nakazał zbudować tu gród i nazwać go Jelenią Górą. Nie jest znana dokładna data, kiedy Jelenia Góra otrzymała prawa miejskie.

Współczesny charakter miasta

Współcześnie Jelenia Góra to przede wszystkim miasto turystyczne. Największym zakładem przemysłowym w regionie jest Jelfa, czyli przedsiębiorstwo farmaceutyczne. Obecnie zarządzane przez kapitał zagraniczny. Z racji atrakcyjnego położenia znaczna część mieszkańców żyje jednak z przemysłu turystycznego oraz z tzw. drobnego biznesu.

W mieście funkcjonuje także kilka placówek kulturalnych, jak np. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Teatr Animacji, a także kina (w tym jeden multipleks).

Miasto słynie z kilku wydarzeń kulturalnych, które co roku ściągają gości z całego świata. Są to przede wszystkim: Festiwal Teatrów Ulicznych, seria imprez o nazwie Wrzesień Jeleniogórski, czy też festiwal jazzowy Krokus Jazz Festival.

Miasto znane jest też z działalności Aeroklubu i szybownictwa. Startujące z pobliskiego lotniska szybowce mają okazję latać na tzw. fali karkonoskiej, która jest zjawiskiem unikatowym w tej części kraju i Europy.

 

Zaproszenie

Miasto Jelenia Góra z racji na swoje piękne położenie i moc oferowanych atrakcji jest świetnym pomysłem na spędzenie wakacji zarówno latem, jak i zimą. Serdecznie zapraszamy w nasze strony!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz