niedziela, 12 lutego 2017

Czy w Jeleniej Górze jest smog?

Jelenia Góra, pomimo tego że jest położona w pięknym miejscu, zmaga się z pewnym poważnym problemem, który nasila się szczególnie zimą. Tym problemem jest znaczne zanieczyszczenie powietrza spowodowane tzw. niską emisją, czyli potocznie mówiąc „smog”.

Wiele osób jest zdania, ze mieszkając w górach mamy czystsze powietrze niż na przykład w dużych miastach. Niestety oficjalne dane ze stacji pomiarowych WIOS pokazują coś zgoła odmiennego. Powietrze w górach, na wysokości przekraczającej, np. 600mnpm może być rzeczywiście czyste. Jednak w samej Jeleniej Górze oraz w innych miejscowościach położonych mniej więcej na dnie Kotliny Jeleniogórskiej sytuacja jest o wiele gorsza.

Często zdarza się, ze w wyniku tzw. inwersji i braku wiatru zapylone toksyczne powietrze zatrzymywane jest w Kotlinie na długie dni, a operujące w tym czasie domowe paleniska zasilane węglem dokładają do tego wciąż nowe zanieczyszczenia. W efekcie tylko tej zimy 2016/2017 mieliśmy już kilka takich dni, gdy poziom zapylenia pyłami PM 2.5 i PM10 był na poziomie 1000% normy. 300-400% to praktycznie smutny „standard”.

Sytuacja jest na tyle zła, ze mieszkańcy Jeleniej Góry, sami widząc potrzebę natychmiastowych działań, rozpoczęli zbieranie podpisów do Marszalka Województwa Dolnośląskiego o wprowadzenie tzw. uchwały antysmogowej. Takie rozwiązanie mogłoby na terenie woj. Dolnośląskiego wprowadzić normy na paliwa stale. To w perspektywie czasu mogłoby ograniczyć palenie niskiej jakości węglem i poprawić jakość powietrza.

Tych z Was, którzy chcieliby poprzeć ta inicjatywę, zapraszamy do podpisania petycji na tej stronie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz